Nu kan vi stolt erbjuda en mycket trivsam och ljus gavellägenhet på central adress och ett suveränt läge alldeles intill Trädgårdsföreningen.
Denna bostad är en smart planerad fyrarummare belägen på våning 4 av 5 i hus byggt 1993 med hiss. Det fina med just denna bostad är att du kommer högt upp i huset, med fönster åt tre olika väderstreck och har begränsad insyn. Den inglasade balkongen gör ingen besviken med sitt perfekta solläge i söder och en behaglig vy ut över den grönskande parkmiljön.
Lägenheten har en boyta om 96,5 kvadrat. Du kliver in i en rymlig entréhall med platsbyggda garderober och en nyrenoverad gästtoalett precis innanför entrén. Köket är rymligt med gott om plats för större matbord och här finns utgången till balkongen. Vardagsrummet är socialt utformat med fönster i två väderstreck som bidrar till härliga ljusflöden. Det finns tre rymliga sovrum med målade väggytor och parkettgolv. Goda förvaringsmöjligheter i garderober. Badrummet är stort och funktionellt med separat tvättstugedel med tvättmaskin och torktumlare.
Bostaden har en månadsavgift på 7 020 kr och då ingår värme och vatten. Mycket stabil och tacksam bostadsrättsförening med låg skuldsättning. Ett medvetet boende för den kräsne.
Det centrala läget gör att du har alla bekvämligheter runt knuten, såväl bussar som cykelvägar tar dig till Linköpings övriga hörn. Perfekt cykelavstånd till Universitetet, Mjärdevi och SAAB och bekvämt gångavstånd till Universitetssjukhuset. Ett stenkast bort finns den natursköna Trädgårdsföreningen som inbjuder till skön rekreation. Även närhet till fina promenadstråk längs Stångån.