linkedin pixel
Tillbaka till sökresultatet
Fullskärm
Fullskärm
Tillbaka till sökresultatet
Villa8 rok174594 m² tomt

Fakta om bostaden

  • Pris2 095 000 kr
  • BoendetypVilla
  • Antal rum8 rok
  • Boyta174
  • UpplåtelseformÄganderätt
  • Tomtarea594 m²
  • Kvadratmeterpris (kr/m²) 12 040 kr/m²
  • Byggnadsår1909
  • Dagar på Boneojanuari 2026

Beskrivning

Välkommen till Fågelvägen 11 i Kristinehamn - ett trivsamt och rymligt familjehem i ett mysigt och pittoreskt område med centralt läge nära kyrkan. Här bor du med bekvämt gångavstånd till centrum med butiker och restauranger samt i närhet till både Södermalmsskolan (F-9), Brogymnasiet och flera större matbutiker - ett perfekt läge för barnfamiljen.

Huset erbjuder generösa 174 kvadratmeter fördelat på två plan och rymmer totalt fem sovrum, vilket ger gott om plats för hela familjen. Bostaden lämpar sig utmärkt som ett enfamiljshus, men har även en planlösning som möjliggör uthyrning av en separat våning för den som önskar extra inkomster eller generationsboende.

Invändigt möts du av ljusa, öppna ytor med stora fönster som släpper in rikligt med dagsljus och skapar en luftig och hemtrevlig atmosfär. Ett av rummen pryds av en vacker kakelugn som ger extra charm och karaktär till hemmet.

Uppvärmning sker via energieffektiv bergvärme. På tomten finns dessutom ett praktiskt uthus med förråd, tvättstuga samt en övernattningslägenhet – perfekt för gäster eller tonåring. Här finns även en oinredd vind med god utvecklingspotential. Den lättskötta trädgården gör vardagen smidig, och för bilen finns en rymlig dubbelcarport.

Detta är ett flexibelt och inbjudande hem som kombinerar familjeliv med möjligheten till extra intäkter – ett boende med både komfort, charm och smarta lösningar. Hyresintäkter om 236 940 kr - drift 54 183 kr = Driftnetto om 182 757 kr för hela fastigheten men väljer man uthyrning på något plan så kan man enkelt säga att det blir ca hälften i intäkter.

Välkommen hem!
Centralt, Kristinehamn

Fågelvägen 11

Villa8 rok174594 m² tomt

Mäklare

Tjänster

Bolån

Räkna på bolån för Fågelvägen 11
nordeaAlltid personlig ränta på ditt bolånRäkna här
Jämför bolån från olika banker!
lanekollPersonlig hjälp hela vägen hem!Räkna direkt!

Hur många vill köpa din bostad?

Med BoneoMatch™ ser du hur många som letar efter en liknande bostad i ditt område.

Läs mer
Loading...
Centralt, Kristinehamn

Fågelvägen 11

Villa8 rok174594 m² tomt

Mäklare